ZL0410 / ZnAl4Cu1 / Zamak 5
Zamak 5
Zamak 5 kaplama, boyama, kromatlama işlemlerindeki yüksek performansı ile özellikle aksesuar ve otomobil sektöründe kullanılmaktadır.
Zamak 5, zamak 3 den farklı olarak %1 oranında içerdiği bakır ile standarttan çok daha az miktarda mukavemetli (Zamak 3’e nazaran %10 daha fazla) ve sert bir yapıdadır.
Zamak 5 mukavemetin, aşınma dayanımının ve sertliğin gerekli olduğu parçalarda kullanılır.
Kaplama kabiliyeti Zamak 3 ve Zamak 7 ye göre daha iyidir.
Zamak 5 Kimyasal Analizi
| Analiz (EN1774) ( %) | Zamak 5 / ZL0410 / ZnAl4Cu1 |
|---|---|
| Al | 3.8 – 4.2 |
| Cu | 0.7 – 1.1 |
| Mg | 0.035 – 0.06 |
| Pb | ≤0.003 |
| Fe | ≤0.02 |
| Cd | ≤0.003 |
| Sn | ≤0.001 |
| Si | ≤0.02 |
| Ni | ≤0.001 |
Zamak 5 Genel Mekanik Özellikleri
| Mekanik Özellikler | Metrik Değer |
|---|---|
| Nihai Çekme Dayanımı | 331 MPa (270 MPa aged) |
| Akma Dayanımı | 295 MPa |
| Darbe Dayanımı | 52 J (56 J aged) |
| Fmax’ta Uzama | 2% |
| Kırılmada Uzama | 3.6% (13% aged) |
| Kesme Kuvveti | 262 MPa |
| Basınç Akma Dayanımı | 600 MPa |
| Yorulma Mukavemeti (ters bükme 5×108 döngü) | 57 MPa |
| Sertlik | 91 Brinell |
| Esneklik Modülü | 96 GPa |
Zamak 5 Genel Fiziksel Özellikleri
| Fiziki Özellikleri | Metrik Değer |
|---|---|
| Katılaşma Aralığı (erime aralığı) | 380—386 °C |
| Yoğunluk | 6.7 kg/dm3 |
| Termal Genleşme Katsayısı | 27.4 μm/m-°C |
| Termal İletkenlik | 109 W/mK |
| Elektrik Özdirenci | 6.54 μΩ-cm at 20 °C |
| Gizli Isı (füzyon ısısı) | 110 J/g |
| Özgül Isı Kapasitesi | 419 J/kg-°C |
| Sürtünme Katsayısı | 0.08 |
Paketleme
| Külçe Ağırlığı | 7 – 9 kg |
| Külçe Boyutu ( W x L x H ) | 12 x 49 x 3 cm |
| Bundle Ağırlığı
Çinko Alaşım Ayak |
900 – 1200 Kg |
| Bundle Ölçüsü ( W x L x H )
Çinko Alaşım Ayak |
50 x 100 x 60 cm |
| Palet Ağırlığı
Euro Palet |
1500 – 2000 Kg |
| Palet Ölçüsü ( W x L x H )
Euro Palet |
80 x 120 x 150 cm |
Ödeme ve Fiyatlama Şekli
| Ödeme Koşulu | 100% Peşin
( 30% depozit + 70% teslimattan önce )
|
| Fiyat | LME + Prim
LME fiyatı, depozito ödemesi onaylandıktan sonra yapılabilir. LME resmi kapanış fiyatı teklifi için, müşterinin LME kapanışından 3 saat öncesine kadar bilgi göndermesi gerekmektedir. LME fiyatlaması yapıldıktan sonra değişiklik yapılmaz. |
| Çalışma
Şekli |
|
Fabrika Teslim
| Min Sipariş | 1 ton |
| Menşei | Türkiye (Kendi üretimimiz) |
| Fabrika Konum | Kocaeli / Turkiye |
| Teslimat Koşulu
EXW Fabrika Teslim İçin |
Müşteri hazlırlanan siparişini fabrikadan teslim alır. |
| Teslimat Süresi | Sipariş miktarına bağlı |
| Fabrika Yakınlarındaki Deniz Taşımacılığı Limanları | Evyap Port / Yilport / DPworld Port |


