ZnAl11Cu1 / ZA-12 / Zamak 12
Zamak 12
Zamak 12, kum döküm veya grafit kalıba döküm işlemi için en iyi kokilasyon alaşımıdır.
Zamak 12 in yüksek performans özellikleri, kokil veya soğuk kamara enjeksiyon dökümde imalat kolaylığı sağlar.
Zamak 8 mekanik performans açısından yüksek sürünme mukavemetine sahiptir.
Zamak 12 Aynı zamanda iyi bir basınçlı döküm alaşımıdır (soğuk kamara). Zamak 27 'ye göre daha sağlam bir yapı, daha yüksek döküm uzama ve darbe özellikleri sağlar
Zamak 12 Kimyasal Analizi
| Analiz ( %) | Zamak 12 / ZnAl11Cu1 |
|---|---|
| Al | 10.8 – 11.5 |
| Cu | 0.5 – 1.2 |
| Mg | 0.02 – 0.03 |
| Pb | ≤0.005 |
| Fe | ≤0.05 |
| Cd | ≤0.005 |
| Sn | ≤0.002 |
| Si | ≤0.05 |
| Ni | ≤0.001 |
Zamak 12 Genel Mekanik Özellikleri
| Mekanik Özellikler | Metrik Değer |
|---|---|
| Nihai Çekme Dayanımı | 400 MPa |
| Akma Dayanımı (0.2% offset) | 317 MPa |
| Darbe Dayanımı | 29 J |
| Uzama % in 2 | 4 – 7 |
| Kesme Kuvveti | 296 MPa |
| Basınç Akma Dayanımı | 269 MPa |
| Yorulma Mukavemeti (ters bükme 5×108 döngü) | 117 MPa |
| Sertlik | 95 – 115 Brinell |
Zamak 12 Genel Fiziksel Özellikleri
| Fiziki Özellikleri | Metrik Değer |
|---|---|
| Katılaşma Aralığı (erime aralığı) | 377 – 432 C |
| Yoğunluk | 6.0 kg/dm3 |
| Termal Genleşme Katsayısı | 24.2 μm/m-°C |
| Termal İletkenlik | 116.1 W/mK |
| Özgül Isı Kapasitesi | 448 J/kg-°C |
Paketleme
| Külçe Ağırlığı | 7 – 9 kg |
| Külçe Boyutu ( W x L x H ) | 12 x 49 x 3 cm |
|
Bundle Ağırlığı Çinko Alaşım Ayak |
900 – 1200 Kg |
|
Bundle Ölçüsü ( W x L x H ) Çinko Alaşım Ayak |
50 x 100 x 60 cm |
|
Palet Ağırlığı Euro Palet |
1500 – 2000 Kg |
|
Palet Ölçüsü ( W x L x H ) Euro Palet |
80 x 120 x 150 cm |
Ödeme ve Fiyatlama Şekli
| Ödeme Koşulu |
100% Peşin ( 30% depozit + 70% teslimattan önce )
|
| Fiyat |
LME + Prim
LME fiyatı, depozito ödemesi onaylandıktan sonra yapılabilir. LME resmi kapanış fiyatı teklifi için, müşterinin LME kapanışından 3 saat öncesine kadar bilgi göndermesi gerekmektedir. LME fiyatlaması yapıldıktan sonra değişiklik yapılmaz. |
|
Çalışma Şekli |
|
Fabrika Teslim
| Min Sipariş | 1 ton |
| Menşei | Türkiye (Kendi üretimimiz) |
| Fabrika Konum | Kocaeli / Turkiye |
|
Teslimat Koşulu
EXW Fabrika Teslim İçin |
Müşteri hazlırlanan siparişini fabrikadan teslim alır. |
| Teslimat Süresi | Sipariş miktarına bağlı |
| Fabrika Yakınlarındaki Deniz Taşımacılığı Limanları | Evyap Port / Yilport / DPworld Port |


