ZL0430 / ZnAl4Cu3 / Zamak 2
Zamak 2
Zamak 2, mukavemeti %20 artırmak için zamak 3 ün %3 bakır ilave edilmiş halidir. Bu da doğal olarak fiyatını arttırır.
Zamak 2, tüm zamak alaşımları arasında en yüksek güce sahiptir. Zamanla mukavemetini ve sertliğini diğer alaşımlardan daha iyi korur; ancak daha kırılgan hale gelir, büzülür ve daha az elastik hale gelir.
Zamak 2, kum döküm ve kokil döküm (yerçekimi kuvveti ile döküm) de kullanılır ve Kirksite olarak bilinir. Santrifüj döküm (lastik döküm) yapan üreticiler, potalarında zamak 2 yi erittekten sonra içine magnezyum ekleyerek de kullanmaktadır.
Zamak 2, zamak ailesinin en yüksek mukavemete ve sertliğe sahip ürünüdür.
Zamak 2 Kimyasal Analizi
| Analiz (EN1774) ( %) | Zamak 2 / ZL0430 / ZnAl4Cu3 |
|---|---|
| Al | 3.8 – 4.2 |
| Cu | 2.7 – 3.3 |
| Mg | 0.035 – 0.06 |
| Pb | ≤0.003 |
| Fe | ≤0.02 |
| Cd | ≤0.003 |
| Sn | ≤0.001 |
| Si | ≤0.02 |
| Ni | ≤0.001 |
Zamak 2 Genel Mekanik Özellikleri
| Mekanik Özellikler | Metrik Değer |
|---|---|
| Nihai Çekme Dayanımı | 397 MPa (331 MPa aged) |
| Akma Dayanımı | 361 MPa |
| Darbe Dayanımı | 38 J (7 J aged) |
| Fmax’ta Uzama | 3% (2% aged) |
| Kırılmada Uzama | 6% |
| Kesme Kuvveti | 317 MPa |
| Basınç Akma Dayanımı | 641 MPa |
| Yorulma Mukavemeti (ters bükme 5×108 döngü) | 59 MPa |
| Sertlik | 130 Brinell (98 Brinell aged) |
| Esneklik Modülü | 96 GPa |
Zamak 2 Genel Fiziksel Özellikleri
| Fiziki Özellikleri | Metrik Değer |
|---|---|
| Katılaşma Aralığı (erime aralığı) | 379—390 °C |
| Yoğunluk | 6.8 kg/dm3 |
| Termal Genleşme Katsayısı | 27.8 μm/m-°C |
| Termal İletkenlik | 105 W/mK |
| Elektrik Özdirenci | 6.85 μΩ-cm at 20 °C |
| Gizli Isı (füzyon ısısı) | 110 J/g |
| Özgül Isı Kapasitesi | 419 J/kg-°C |
| Sürtünme Katsayısı | 0.08 |
Paketleme
| Külçe Ağırlığı | 7 – 9 kg |
| Külçe Boyutu ( W x L x H ) | 12 x 49 x 3 cm |
|
Bundle Ağırlığı Çinko Alaşım Ayak |
900 – 1200 Kg |
|
Bundle Ölçüsü ( W x L x H ) Çinko Alaşım Ayak |
50 x 100 x 60 cm |
|
Palet Ağırlığı Euro Palet |
1500 – 2000 Kg |
|
Palet Ölçüsü ( W x L x H ) Euro Palet |
80 x 120 x 150 cm |
Ödeme ve Fiyatlama Şekli
| Ödeme Koşulu |
100% Peşin ( 30% depozit + 70% teslimattan önce )
|
| Fiyat |
LME + Prim
LME fiyatı, depozito ödemesi onaylandıktan sonra yapılabilir. LME resmi kapanış fiyatı teklifi için, müşterinin LME kapanışından 3 saat öncesine kadar bilgi göndermesi gerekmektedir. LME fiyatlaması yapıldıktan sonra değişiklik yapılmaz. |
|
Çalışma Şekli |
|
Fabrika Teslim
| Min Sipariş | 1 ton |
| Menşei | Türkiye (Kendi üretimimiz) |
| Fabrika Konum | Kocaeli / Turkiye |
|
Teslimat Koşulu
EXW Fabrika Teslim İçin |
Müşteri hazlırlanan siparişini fabrikadan teslim alır. |
| Teslimat Süresi | Sipariş miktarına bağlı |
| Fabrika Yakınlarındaki Deniz Taşımacılığı Limanları | Evyap Port / Yilport / DPworld Port |


